| Processor | Intel Celeron N5100 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inch 2k IPS LCD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11 | |
| RAM | 8GB LPDDR4x 2133Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 38WH Lithium polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Chuwi GemiBook Pro |
|---|---|
| Model | GemiBook Pro |
| Price | Tk 28,652 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 2.4GHz/5GHz, 802.11a/ac/b/g/n Wi-Fi Networking |
|---|
| Display Type | 2k IPS LCD, Widescreen 340nits brightness, and 100% sRGB color gamut, this display will bring you the most vibrant and vivid colors ever |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2160 pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Width: 310mm x Height: 229.5mm x Depth: 20.6mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.50 Kg |
| Body Color | Shell iron gray, black keycap, touchpad PET film iron gray, power button red |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11 |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N5100 |
| Ram | 8GB LPDDR4x 2133Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 38WH |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Speaker x 2 Digital microphone x 2 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 2.4GHz/5GHz, 802.11a/ac/b/g/n Wi-Fi Networking |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | USB-A 3.0 x 1, USB-C x 1, 3.5mm Audio Jack x 1, M.2 x 2, DC Charge x 1, Micro SD Card Reader x 1 |
Good performance for good price
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.1 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i3 N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 38Wh (7.6V/5000MA) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD LED-Backlit Display
Processor: Intel N5000 1.10GHz Processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Windows 10
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Years Warranty
View Details →
Display: 14.0” Inch HD Matte LED-Backlit Display
Processor: Intel N5000 1.10GHz Processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Windows 10
Battery: Removable 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Years Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Display
Processor: Intel Core i3 Processor
RAM: 2 GB DDR3 Upto 16 GB RAM
OS: No OS
Battery: Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.8 inch 2K QHD LCD IPS Display
Processor: Octa-core Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 11
Battery: 38Wh 3.8V/7000mah Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inch HD LCD LED Display
Processor: Intel Celeron N4120 Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 SE
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD LED LCD Display
Processor: Intel Core i7-12800H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Pentium Silver N6000 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Windows 10 Home in S mode
Battery: 3-cell 48 Wh Lithium Ion (Li-Ion) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 inch HD anti-glare touchscreen IPS panel with up to 250 nits brightness, non-touch, 16:9 aspect ratio Display
Processor: Octa Core, (4 x A73 @ 2 GHz / 4 x A53 @ 2 GHz) Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 42Wh Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →